Latvijas jaunie uzņēmēji attīsta savas biznesa idejas Kembridžā
Latvijas Universitātes profesors Andris Deniņš
Biedrības “CONNECT Latvija”
vadītājs Elmārs Baltiņš
Jau trešo gadu pēc kārtas Biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar Kembridžas profesoru Alanu Barelu, Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāti (BVEF) un citiem partneriem organizēja “Jaunuzņēmumu nometni Rīga-Kembridža”, kuras kulminācija bija vienas nedēļas intensīva uzņēmējdarbības treniņprogramma Kembridžā, Lielbritānijā. Programmas pirmajā modulī, kas norisinājās Rīgā no 2017. gada oktobrim līdz decembrim, dalībnieki – studenti un jaunie uzņēmēji – mācījās pieredzējušu lektoru nodarbībās, tikās ar Latvijas uzņēmējiem un strādāja ar mentoriem, komandās gatavojot savu biznesa ideju realizācijas plānus un prezentācijas. Dalībnieki, kuri sekmīgi izturēja pirmā moduļa programmu, tika uzaicināti piedalīties otrajā modulī, kas tika aizvadīts Kembridžā no 2018. gada 22.-27 janvārim.
Kembridžas Universitātes King's College
Kembridžas modulī piedalījās 20 Latvijas jaunieši (LU un Ventspils Augstskolas studenti, Rīgas Tehniskās universitātes absolvente, jaunie uzņēmēji – no Venstpils, Cēsīm, Tukuma, Lielvārdes un Rīgas, kā arī viens jaunais latviešu uzņēmējs Anglijā) ar 13 biznesa idejām un 7 mentori (no LU, Rīgas Ekonomikas augstskolas, Rīgas Juridiskās augstskolas, Latvijas Izgudrotāju biedrības). Projektu autori dodas uz Kembridžu, lai turpinātu darbu komandās pie savu biznesa ideju izstrādes, ar mentoru palīdzību uzlabotu savas prezentācijas, kā arī klātienē iepazītos ar Kembridžas pilsētas unikālo uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmu.
LU studenti un mentori ar profesoru Alanu Barelu pie Judge Business School
“Neapšaubāmi šī sadarbība ir veiksmes stāsts par zināšanu pārnesi un atbalstu jaunuzņēmumu veidošanā un attīstībā, kas ir būtiski jebkuram Latvijas jaunajam uzņēmējam. Svarīgi, ka šajā procesā ir iesaistījušās arī Latvijas vadošās augstskolas uzņēmējdarbības vadības jomā,” tā par nometni rezumē LU BVEF prof. Andris Deniņš.
Studenti trenē savas prezentācijas
Nometnes iniciators, ilggadējais sadarbības partneris Kembridžā profesors Alans Barels (Alan Barrell), kurš ir uzņēmējs un jaunu projektu attīstītājs, sagatavoja augsni ļoti intensīvai programmai, uzaicinot un motivējot piedalīties virkni Kembridžas uzņēmēju un biznesa līderu, kuri vadīja tematiskas nodarbības, dalījās savā uzņēmējdarbības pieredzē, mentorēja Latvijas jauniešus un uzņēma vizītēs savos biznesa centros un reiz pat arī savās mājās. Starp mentoriem bija vairāki ļoti pazīstami un pieredzējuši Anglijas uzņēmēji – Jack Lang (viens no Raspberry Pi dibinātājiem, pasniedzējs Kembridžas Universitātē, grāmatas "The High-tech Entrepreneur's Handbook: How to Start and Run a High-tech Company" autors), Walter Herriot (intervija YouTube), David Gill (St. John’s Innovation Centre direktors), Polijas un Somijas biznesa pārstāvji Kembridžā, attiecīgi Karolina Zapadka un Jans Storgards, virkne ekspertu un uzņēmēju dažādās jomās – Lynn Martin, Jeremy Sosabowski (jaunuzņēmuma AlgoDynamics dibinātājs), Mark Layzell, Bill Munday (Blendology dibinātājs). Kopumā programmas darbā ar Latvijas jaunajiem uzņēmējiem iesaistījās vairāk kā 20 Kembridžas eksperti, uzņēmēji un mentori.
Krisa Lamaisona nodarbībā par tirgus izpēti
Milzīgu atbalstu programmas norisei sniedza Marcia Baldry, pārstāvot Anglia Ruskin University, kas nodrošināja gan telpas programmas norisei, gan iesaistīja vairākus no saviem ekspertiem. Nometnes dalībniekiem vizīšu dienā bija iespēja apmeklēt un iepazīties ar St. John Innovation Centre, produktu prototipēšanas pasaules līmeņa uzņēmumu Cambridge Design Parnership un biznesa inkubatoru Barclays Eagle Labs. Neaizmirstamus iespaidus atstāja vizīte Kembridžas Universitātei piederošajā Madingley Hall pilī.
Apmeklējot Cambridge Design Partnership
Nozīmīga bija
informācija par jaunu inovatīvu projektu finansēšanas iespējām, tā saucamo
alternatīvo jeb pūļa finansēšanu. Šis finansēšanas veids pēdējos gados pasaulē
ļoti strauji attīstās. Viens no vadošajiem pētniekiem par šo jautājumu ir latvietis
Dr. Elvijs Sarkans, kurš ilgus gadus strādā Kembridžā, uzņēmumā TAB. Nometnes
dalībniekiem Elvijs Sarkans pastāstīja par biznesa alternatīvās finansēšanas
attīstību pasaulē un uzņēmuma TAB piedāvātajām pūļa finansējuma analīzes iespējām,
kas pieejamas ikvienam.
Deivids Gils stāsta par St. John's Innovation Centre
Jāatzīmē, ka Kembridžas moduļa darbā iesaistījās arī Latvijas vēstniecības Lielbritānijā pārstāve Katarina Plātere un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Lielbritānijā Guntis Rubīns. Viņi pauda Latvijas valsts ieinteresētību Latvijas augstskolu un jaunuzņēmumu tālākās sadarbības attīstībai ar Kembridžas pilsētas biznesa un akadēmiskajām institūcijām, jaunu biznesa iespēju attīstībai ar Lielbritāniju.
Ciemojoties pie Raspberry Pi dibinātāja Džeka Langa
Vienlaikus ar “Jaunuzņēmumu nometni Rīga-Kembridža” Alana Barela vadībā Kembridžā
norisinājās arī līdzīga nometne Ķīnas studentiem no Šanhajas Mākslas akadēmijas.
Lai veicinātu ideju apmaiņu un starpkultūru pieredzi, tika noorganizētas vairākas
tikšanās Latvijas un Ķīnas jaunajiem uzņēmējiem. Nometnes noslēguma svinīgais
vakariņu pasākums vēsturiskajā Kembridžas Universitātes Madingley Hall pilī
abām grupām bija kopīgs, kura laikā LU BVEF lektore Kristīne Bērziņa deklamēja
latviešu dzeju, bet Ķīnas pārstāve izdziedāja tradicionālu dziesmu no ķīniešu
operas repertuāra, savukārt Andris Deniņš visu Latvijas grupu ievadīja “Pūt
vējiņi” dziesmas izpildīšanā. Profesors Alans Barels uz šo svinīgo pasākumu
bija uzaicinājis arī Kembridžas pilsētas mēru George Pippas kungu, ar kuru
kopīgi pasniedza diplomus visiem dalībniekiem. Mēra kungs apliecināja savu
atbalstu starpvalstu augstskolu sadarbības attīstībai ar Kembridžu.
Andris Deniņš, Kembridžas mērs George Pippas un Alans Barels svinīgajā vakariņu pasākumā
Nometni organizē biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar profesoru Alanu Barelu, Latvijas augstskolām, Anglia Ruskin University un citiem partneriem. Biedrības mērķi ir sekmēt uzņēmējdarbību un inovācijas Latvijā, kā arī iedrošināt izgudrojumu valorizāciju. Ar projektu “Jaunuzņēmumu nometne Rīga-Kembridža” biedrība aicina jaunos Latvijas talantus būt aktīviem uzņēmējdarbībā, un palīdz ikvienam ieraudzīt un noticēt savām iespējām uzņēmējdarbībā, gan sociālajā, gan komercdarbības plāksnē.
Fināla piču pasākuma pirmās vietas ieguvēju komanda saņem diplomu no Alana Barela
Jebkurš interesents par jaunuzņēmumu veidošanu, finansēšanas iespējām un attīstību var griezties Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē pie profesora Andra Deniņa. E-pasts: [email protected].