Rīgas jaunie uzņēmēji gūst neatsveramu pieredzi Kembridžā
“Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programmas otrās kārtas ietvaros 2020. gada janvāra pēdējo nedēļu 27 jaunie uzņēmēji pavadīja Kembridžā, Lielbritānijā, piedaloties intensīvās mācībās, vizītēs un sarunās ar vietējiem uzņēmējiem, lektoriem. Nedēļas programma iekļāva lekcijas, vizītes uz inovāciju centriem – St. John’s Innovation Centre, FutureBusiness Centre un Cambridge Design Partnership, oficiālas tikšanās ar Latvijas vēstniecības un Anglia Ruskin University pārstāvjiem, individuāli organizētas tikšanās ar potenciālajiem biznesa partneriem, svinīgas noslēguma vakariņas vēsturiskajā Madingley Hall muižā un noslēguma biznesa plānu prezentāciju pasākumu. Programma norisinājās jau piekto reizi, taču pirmo reizi tādā mērogā ar tik lielu Latvijas jauno uzņēmēju delegāciju, kas kļuva iespējams, pateicoties programmas galvenajam atbalstītājam – Rīgas domei. Tāpat programmas darbu no Latvijas puses Biedrības “CONNECT Latvija” vadībā sekmēja gan Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, gan Latvijas vēstniecība Lielbritānijā, gan Latvijas augstskolas – Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Stockholm School of Economics in Riga.
Latvijas jauno uzņēmēju delegāciju Kembridžā uzņēma profesors Alans Barels ar savu uzņēmumu Cambridge Worldwide Associates un Anglia Ruskin University, kurā notika lielākā daļa nodarbību. No citiem Kembridžas uzņēmējiem aktīvi darbā ar Latvijas uzņēmējiem iesaistījās IT nozares uzņēmējs Marks Laizels, viens no Raspberry Pi dibinātājiem un uzņēmējdarbības pasniedzējs Kembridžas Universitātē Džeks Langs, tirgus izpētes speciālists Kriss Lamaisons, digitālo tehnoloģiju eksperts Jans Storgards, savulaik ilggadējs inovāciju centra St. John’s Innovation Centre direktors Valters Heriots, uzņēmēja Klēra Batona, Eseksas universitātes pētnieks Džejs Mitra, latviešu uzņēmējs Kembridžā Elvijs Sarkans un citi.
Pēc pašu jauno uzņēmēju iniciatīvas dalībnieki piedalījās Kembridžas Universitātes Judge Business School akseleratora jauno uzņēmēju prezentāciju pasākumā, kur varēja novērot vietējo jauno uzņēmēju prezentāciju prasmes un projektu attīstības virzību.
Latvijas jaunie uzņēmēji attīsta dažādus inovatīvus uzņēmējdarbības virzienus. Jānis Jaško ar komandu izstrādā robotus lauksaimniecībai un kā pirmo produktu tirgū plāno piedāvāt rūpniecisku nezāļu iznīdēšanas robotu. Irīna Kukliča ar ģimenes uzņēmumu ir atradusi risinājumu varroa slimības novēršanai bišu saimēs. Jānis Delviņš ar komandu atvieglo darbu būvniecības uzņēmumiem, piedāvājot vienkāršu un pieejamu digitālo risinājumu, kas padarīs tehniskā projekta realizāciju dabā būvobjektā precīzāku, ātrāku un drošāku. Savukārt četru uzņēmēju komanda SPIID attīsta ilgtspējīga un videi draudzīga dizaina koncepta apģērbu sēriju. Bet Dmitrijs Meļņikovs ar kolēģiem veido jaunu virzienu savā biznesā – moduļa veida ģimenes māju projektēšanu un būvniecību. Vairākiem no Latvijas jauno uzņēmēju projektiem noslēguma prezentācijās vietējie eksperti prognozēja tirgu ne vairāk, ne mazāk kā visā pasaulē un piedāvāja sevi par mentoriem šajos projektos. Daudzi jaunie uzņēmēji būtiski progresēja intensīvās nedēļas laikā un noslēguma prezentācijas klātesošo ekspertu vērtējumā bija ļoti augstā līmenī – gan saturiski, gan vizuāli. Tāpat augstu tika novērtētas dalībnieku angļu valodas teicamās prasmes.
Ar dziesmām, dzeju un labā atmosfērā tika aizvadītas svinīgās programmas noslēguma vakariņas 16. gadsimta Madingley Hall muižā. Latvijas jaunie uzņēmēji bija sagatavojuši dzejas priekšnesumus, ko spoži izpildīja mākslinieki no pašu uzņēmēju vidus. Savukārt visas nedēļas kulminācija bija profesora Alana Barela sagatavotais pārsteigums – īpašs paša sarakstīts dzejolis jaunajiem uzņēmējiem Latvijas un Kembridžas sadarbības saišu iedrošinājumā veidot labāku pasauli.
Pateicoties izveidotajām attiecībām un sadarbības tīklam starp Latvijas augstskolām, Rīgas domi, un Kembridžas uzņēmējiem un augstskolām, jau sākta plānošana nākamajai programmai, uz kuru jaunie uzņēmēji varēs pieteikties dalībai 2020. gada rudenī.