Izstāde “Minox Zemgale 2024” pulcē radošākos Latvijas izgudrotājus
6. septembrī tehnikas un inovāciju festivāla “Mehatrons 2024” laikā norisinājās izgudrojumu un inovāciju izstāde “Minox Zemgale 2024”, kurā klātesošie varēja aplūkot 36 Latvijā radītus izgudrojumus.
Dr. Vilnis Kazāks ar inovatīviem kokapstrādes darba rīkiem jauniešiem.
Apmeklētājiem bija iespēja aplūkot un izmēģināt dažādu paaudžu izgudrotāju darbus, sākot no skolēnu īstenotajām idejām līdz pat inovatīviem risinājumiem, kas pārtapuši veiksmīgā biznesā. Tāpat izstādes apmeklētāji piedalījās balsošanā, nosakot labāko un oriģinālāko izgudrojumu.
Ņemot vērā skatītāju balsojumu, šajā gadā uzvarētāji saņēma divus Zelta diplomus un vienu Sudraba diplomu. Vislielāko balsu skaitu un Zelta diplomus ieguva – Raimonds Jurgelis un Elvija Vanaga par izgudrojumu “Kravas skrejritenis”; Avenīrs Artamonovs, Valentīna Domkova, Valerijs Petrenko un Josifs Spirts par izgudrojumu “Eifeļa tornis”. Savukārt Sudraba diploms un “Roboskolas” specbalva ceļoja pie Denisa Mellupa un Josifa Spirta par izgudrojumu “Viedā māja”. Atzinības ieguva divu ideju pārstāvji – Laura Svarāne par izgudrojumiem “3 D produkti un neredzamā foto bilde”, kā arī Ilga Šematoviča, Olga Ponomarjova, Evija Eihvalde, Ināra Kanska un Ēriks Bite par izgudrojumu “Embriju iegūšana no govīm un laboratorijā”.
Šogad izstādes apmeklētāji vienkopus varēja iepazīt oriģinālus un praktiski noderīgus izgudrojumus. Piemēram, lai atvieglotu latviešu valodas apguves procesu, Samanta Brante iepazīstināja ar viņas izstrādāto mākslīgā intelekta rīku “AI latviski”, kas palīdz noskaidrot jautājumus par valodas lietojumu un gramatiski nozīmīgām niansēm.
Ivans Griņevičs prezentēja dārza skrāpjus bruģim un sētnieka ratus, Ludmila Garņika pārsteidza ar to, cik daudzveidīgus, praktiski noderīgus un mākslinieciski pievilcīgus izstrādājumus iespējams izgatavot no otrreizēji izmantotiem materiāliem, savukārt RTU pētnieka Jāņa Zaķa vadībā studentu grupa demonstrēja kopīgo darbu “Power Electronic”.
Ar sešiem izgudrojumiem izstādē startēja Volodymyr Cheremukhin, piedāvājot aplūkot divu veidu spēles trenažierus, cirkulācijas strūklaku ar saules paneļiem, runājošo dzīvnieku un taimeri, kā arī elektrisko automašīnu bērniem.
Kaspars Kroičs izstādē piedalījās ar modulāru pārveidotāju līdzsprieguma mikrotīkla izmantošanai, Vilnis Kazāks iepazīstināja ar daudzveidīgi izmantojamām rotaļlietām, bet Edgars Brokāns no “Epoxysvete” piedāvāja aplūkot modernus un ekskluzīvus dizaina priekšmetus, kuru tapšanā izmantots epoksīda sveķu un Venēcijas dekoratīvā apmetuma apvienojums.
Tāpat klātesošie varēja iepazīt šādus izgudrojumus – Vladimira Kartajeva radīto aizsargu no monitora starojuma, Miervalža Rozenberga veidoto ergonomisko tastatūru un Eduarda Ragžes izstrādāto akmens māju būvniecības tehnoloģiju. Rīgas Zolitūdes ģimnāzija iepazīstināja ar tehnoloģisko risinājumu dizainu izgudrotājdarbībai.
Visvairāk izgudrotāju izstādē pārstāvēja Jelgavas 5. vidusskola – pedagogu Josifa Spirta, Nataļjas Novikovas, Valerija Petrenko, Vadima Mamedova un Natalijas Stockas vadībā skolēni prezentēja 3D skulptūras, 3D koku, e-rotaļlietas, viedo māju, e-melno kasti, sadzīves fēnu un dronu programmēšanas iespējas, vienlaikus demonstrējot Eifeļa torni.
PĀRPUBLICĒTS NO ZEMGALES REĢIONA KOMPETENČU ATTĪSTĪBAS CENTRA MĀJAS LAPAS (https://zrkac.lv/event.php?id=9340)
Noslēdzies devītais “Latvia-Cambridge Venture Camp” cikls!
Ar darbīgu un zināšanām piepildītu uzņēmējdarbības nometni nedēļas garumā Kembridžā no 18. līdz 25.augustam noslēdzies jau devītais “Latvia-Cambridge Venture Camp” cikls!
Nometne sākās 2024.gada 9.aprīlī, kad vairāk kā 20 dalībnieku uzsāka programmas pirmo moduli jeb Latvijas kārtu, kuras ietvaros norisinājās 8 dažādas nodarbības, kuru laikā dalībnieki attīstīja savas prasmes un zināšanas tādās sfērās kā tirgus izpēte, biznesa modeļa kanva, finanšu plānošana u.c. Pirmā kārta noslēdzās 28.maijā, kad noslēguma pasākumā “Lāča miga” komandas stājās žūrijas priekšā, prezentēja savas biznesa idejas, guva atgriezenisko saiti un nopelnīja ceļazīmi dalībai programmas otrajā kārtā - vienas nedēļas uzņēmējdarbības nometnē Kembridžā!
Šī gada nometnē Kembridžā, kuru organizēja biedrība CONNECT Latvija sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku profesoru Alanu Barrellu un Anglia Ruskin University Kembridžā, kā arī partneriem Latvijā - Biznesa vadības koledžu, Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāti un Stockholm School of Economics in Riga - Rīgas Ekonomikas augstskolu, piedalījās spēcīgākie kandidāti no Latvijas. Ceļazīmi dalībai šajā lieliskajā piedzīvojumā nopelnīja un iespēju prezentēt savas biznesa idejas starptautiskas žūrijas priekšā realizēja kopumā 9 komandas- Sensifies, PrintyMed, PetHS, Virtual Gardener, EcoStep, EnClePro, Water Retreat Residence, SeaLifeWatch, VirtualVogue.
Nedēļas laikā nometnes dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar veiksmīgiem un starptautisku atpazīstamību iemantojušiem uzņēmējiem, papildināt savas zināšanas tādās jomās kā mārketings, tirgus izpēte, biznesa prezentācijas, finanses, ilgtspēja biznesā un citās. Dalībnieki saņēma personalizētu atbalstu no pieredzējušiem mentoriem, apmeklēja iespaidīgus inovāciju centrus, piemēram, Future Business Centre un Bio-Innovation Centre, kā arī viesojās Latvijas vēstniecībā Apvienotajā Karalistē, tiekoties ar vēstnieci Ivitu Burmistri, paplašinot savu redzējumu un kontaktu loku. Visu nedēļu dalībniekus atbalstīja un palīdzēja sekmēt biznesa ideju attīstību mentori - Prof. Alan Barrell, Prof. Annie Brooking, Marcia Baldry-Bryan, Dr. Jan Storgards, Walter Herriot, Mark Wilson, Mārcis Ļaksa, Ilze Rubene, Kārlis Purmalis un Nataļja Točelovska.
Nedēļas noslēgumā pēc intensīva un zināšanām bagātinoša nodarbību kursa dalībnieki stājās starptautiskas žūrijas priekšā, prezentējot savas biznesa idejas, līdzšinējos sasniegumus un progresu programmas gaitā. Žūrija atzinīgi novērtēja visu dalībnieku veikumu, īpaši izceļot trīs nobriedušākos biznesa plānus:
1.vieta - PrintyMed (Jekaterina Romanova, Sandra Treide)
2.vieta - Sensifies (Andželika Jaroša, Ēriks Jānis Ejubs, Dāvids Ulfs Ansons)
3.vieta - SeaLifeWatch (Aija Monika Vainiņa)
Dalībnieku simpātiju balva - Water Retreat Residence (Ieva Silkāne)
Šogad programmu un jauno uzņēmēju izaugsmi atbalstīja vairāki Latvijas uzņēmumi - AAS BALTA, Skrīveru saldumi, Kinetics, Street Burgers, SEIK, PLŪKT tēja, Playersclub.lv, Ventspils zinātnes centrs VIZIUM, Roadgames, Pakella, restorāns HERCOGS, Piparmētra, Stenders un Ezītis Miglā, kā arī augstskolas - Biznesa vadības koledža, Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāte un Stockholm School of Economics in Riga - Rīgas Ekonomikas augstskola. Jaunie uzņēmēji neapšaubāmi ir Latvijas nākotne, tādēļ vēlamies izteikt pateicību par uzticību un vēlmi investēt viņu izaugsmē, tādējādi veidojot jaunu un talantīgu līderu paaudzi!
Programmas absolvēšana ir kļuvusi par nozīmīgu soli jauno uzņēmēju izaugsmē, sniedzot ne tikai teorētiskas zināšanas, bet arī praktiskas iespējas iepazīties ar pasaules līmeņa inovāciju ekosistēmu!
Uz tikšanos jau nākamajā gadā, kad programma svinēs savu 10.jubileju!
Jelgavas MINOX Izgudrojumu festivāls pulcē daudz interesentu
9. septembrī Jelgavā, Pasta salā, norisinājās izgudrojumu un inovāciju festivāls “Minox Zemgale 2023”, kura ietvaros tika organizēta meistarklase “Eksperimentāla un inovatīva pieredze gastronomijas nozarē” radošās apvienības “Skudras Metropole” vadībā, mudinot radoši palūkoties uz gastronomijas un tehnoloģiju sinerģijas iespējām.
Inovāciju un izgudrojumu festivālā “Minox Zemgale 2023” piedalījās 51 dalībnieks ar 28 izgudrojumiem, pārstāvot Jelgavas 5. vidusskolu, Rīgas Anniņmuižas vidusskolu, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Universitāti, Latvijas izgudrotāju biedrību, biedrību “CONNECT Latvija”, Dizaina un ergonomikas centru, uzņēmumus SIA “Bruntor”, IK VAAV, SIA “Spiiid Botanics”, SIA “EVO Group”, SIA “Smart Clast”, SIA “PrintyMed”, SIA "WILEG", kā arī individuālos izgudrotājus. Divus izgudrojumus festivālam piedāvāja izgudrotāji no Taivānas. Interesentiem klātienē bija iespēja ne vien aplūkot jaunradītos izgudrojumus, bet arī satikt to autorus un piedalīties daudzveidīgās aktivitātēs. Klātesošie varēja izmēģināt dažādas mācību satura apguvei paredzētas tehnoloģiskās ierīces, tostarp virtuālās realitātes brilles un modulāro robotu. Tāpat bija iespēja aplūkot un izmēģināt plašu attīstošo koka rotaļlietu klāstu, pārliecināties par izturīgas vēja turbīnas darbību, izveidot vēlamo dekoratīvo Venēcijas apmetumu, pārbaudīt daudzpusīgas datora klaviatūras darbību un izmēģināt darbībā slēgto kravas skūteri.
Vienlaikus izstādes apmeklētāji tika aicināti balsot par lieliskāko izgudrojumu. Saskaņā ar skatītāju vērtējumu Atzinības rakstu saņēma Jelgavas 5. vidusskolas skolēni Denis Melups un Devids Ričmels par enerģētiski gudras mājas radīšanu. Sudraba diplomu ieguva Edgars Brokāns ar zīmolu “EpoxySvete” – tika demonstrētas interjera dizaina iespējas, veidojot orģinālu Venēcijas dekoratīvo apmetumu un imitējot marmora pārklājumu. Savukārt zelta diplomu šoreiz saņēma divi izgudrojumi, iegūstot vienādu skatītāju balsu skaitu – RTU pārstāves Laimdota Vilcena, Zane Zelča un Silvija Kukle ar betulīna nanošķiedru sejas kosmētisko masku un Jelgavas 5. vidusskolas skolēni Demids Kaidalovs, Toms Kaidalovs, Andrejs Deikuns, Ivans Gribanovs ar pedagogu Josifu Spirtu par LED kubu – dronu programmas simulatoru-atkļūdotāju. Dalībai izstādē nebija nedz vecuma, nedz kādi citi ierobežojumi, attiecīgi tajā varēja startēt ikviens, kas ir radījis kādu izgudrojumu, tādējādi popularizējot izgudrotājdarbību un sekmējot tās izmantošanu tautsaimniecībā.
Lai motivētu gan festivāla apmeklētājus, gan izgudrotājus kļūt vēl kreatīvākiem, tika piedāvāta iespēja doties radošuma ceļojumā kopā ar radošās apvienības “Skudras Metropole” komandu, kas šoreiz aicināja saskatīt dažādu nozaru – gastronomijas un tehnoloģiju sinerģijas risinājumus. Kopā ar pasaules mērogā godalgoto pasākumu producenti Gundegu Skudriņu, pasākuma apmeklētāji darbojās kustīgo dakšu stendā, tehnoloģiju stendā, pie dīdžeja galda un spēlēja gastronomisko dambreti. Vislielāko interesi raisīja kāds unikāls inovatīvs risinājums – saldējuma klavieres. Profesionāla pianista spēles rezultātā tika pagatavots saldējums, ko klātesošie uzreiz varēja nobaudīt. Klātesošie varēja gūt jaunu pieredzi un motivāciju paraudzīties uz ierastām lietām plašāk un radošāk, kā rezultātā rodas inovatīvi risinājumi. Pasākumu kopumā apmeklēja vairāk nekā 600 interesentu.
Pasākums tika organizēts projekta Nr. LVIII-068 “Zemgales uzņēmējdarbības vides attīstība un uzņēmēju konkurētspējas veicināšana” / SMEPRO-2 ietvaros. Projekta mērķis ir projekta SMEPRO veiksmīgās pieredzes un prakses kapitalizācija, izmantošana un rezultātu pavairošana, lai veicinātu Zemgales reģiona uzņēmējdarbības vides attīstību pašvaldībās un sniegtu atbalstu MVU.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
PĀRPUBLICĒTS NO ZEMGALES REĢIONA KOMPETENČU ATTĪSTĪBAS CENTRA MĀJAS LAPAS (https://zrkac.lv/event.php?id=8729).
Atvērta pieteikšanās dalībai "Uzņēmējdarbības nometne Kembridžā 2023" programmā
Programma ir veidota divās daļās. Pirmā daļa norisināsies Latvijā no 2023. gada 12. aprīļa līdz 3. jūnijam, kur nodarbību laikā dalībnieki gūs praktiskas zināšanas un iemaņas, lai efektīvāk spētu īstenot savu ieceri. Latvijas daļas noslēgumā dalībnieki savas biznesa idejas prezentēs žūrijai pasākumā “Lāča miga”. Programmas vērtēšanas komisija 15 visaugstāk novērtētos pirmās daļas dalībniekus uzaicinās piedalīties programmas otrajā daļā, kas būs pilna nedēļa intensīvā darbā Kembridžā, Lielbritānijā, 2023. gada augustā.
“Šī nedēļa mainīja to, kā es redzu savu biznesa ideju. beidzot es sapratu, cik vērtīgs ir tas, ko daru, un kādas iespējas tas paver. Tas nebūtu iespējams bez Kembridžas uzņēmējdarbības nometnes. Paldies Jums par to!”, ar iespaidiem pēc 2022. gada nometnes dalījās programmas absolvents Raimonds Jurgelis, Bruntor dibinātājs, kas attīsta elektrisko kravas skūteri.
Programmas nolūks ir iedrošināt pievērsties uzņēmējdarbībai ar starptautisku perspektīvu, veidot izpratni par ilgtspējīgas un inovatīvas uzņēmējdarbības kultūru un paaugstināt jauno uzņēmēju konkurētspēju. Piesakoties programmai individuāli vai ar komandu, dalībniekiem tiek dota iespēja attīstīt savu biznesa ideju pieredzējušu mentoru un lektoru sabiedrībā. Programmai var pieteikties gan jauni cilvēki, gan cilvēki ar pieredzi kādā specialitātē, bet bez līdzšinējas pieredzes uzņēmējdarbībā. Programmas uzdevums ir sniegt dalībniekiem zināšanas, pieredzi un kontaktus uzņēmējdarbības veidošanai.
“Jaunajiem uzņēmējiem un studentiem tā ir teicama iespēja attīstīt savu ideju “drošā” vidē, satikt jaunus cilvēkus, veidot savu profesionālo kontaktu tīklu Latvijā un starptautiski. Programmas Kembridžas modulis ir ļoti piesātināts ar Kembridžas vēsturisko un mūsdienu inovatīvo atmosfēru, tikšanām ar neparastiem cilvēkiem, aizraujošiem lektoriem un uzņēmējiem. Smelties šo pieredzi ir vērtīgs ieguvums, kas dos stimulu uzņēmējdarbībai nākamajiem gadiem”, stāsta programmas koordinators Elmārs Baltiņš.
“Aicinu studentus un jaunos uzņēmējus izmantot šo iespēju, kuras tirgus cena ir apmēram 2500 eiro, bet pateicoties programmas atbalstītājiem, tā tiek nodrošināta par simbolisku dalības maksu”, dalībai iedrošina Modris Ozoliņš, RTU MBA programmas “Inovācijas un uzņēmējdarbība” direktors.
Programmu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku, profesoru Alanu Barelu un Anglia Ruskin University Kembridžā. Līdz šim programmu absolvējuši 139 dalībnieki un vismaz 15 no viņiem pēc programmas norises ir izveidojuši vai attīstījuši savus uzņēmumus. Programmas partneri ir Cambridge Learning Gateway, Biznesa vadības koledža, Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte un Rīgas Tehniskā universitāte.
Vairāk par programmu iespējams uzzināt, kā arī elektroniski pieteikties līdz 2023. gada 11. aprīlim var mājaslapā https://www.connectlatvia.lv/cvc/.
Papildu informācija:
Elmārs Baltiņš
Biedrības “CONNECT Latvija” projektu vadītājs
“Uzņēmējdarbības nometne Kembridžā” programmas koordinators
Tel. 29100252
E-pasts: [email protected]
Dainis Šēnbergs
Biedrības “CONNECT Latvija” valdes loceklis
“Uzņēmējdarbības nometne Kembridžā” programmas vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs
E-pasts: [email protected]
Sudraba tehnoloģiju demo-centra atklāšana Kuldīgā
Sapņi sāk īstenoties un pēc Latvijas delegātu vairākkārtēja DokkX apmeklējuma
Dānijā, Orhusā, kur inovāciju centrā ir izvietota pastāvīgā-mainīgā ekspozīcija
par Dānijas izgudrojumiem & inovācijām senioriem, 2022.g. 10.septembrī
Kuldīgā tiks atklāts Kuldīgas Inovāciju centrs ar līdzīgu izstādi, kurā tiks
prezentēti pirmie izgudrojumi-inovācijas, kas laika gaitā tiks papildināti.
"Pēc Dānijas parauga - mēs mūsu Inovāciju centrā vairākkārt visu izdiskutējām kā attīstīt Dānijas ideju ar Kuldīgas ekonomiju (jo arī mums ir skaidrs, ka neesam Ventspils un šis nebūs Vizium) tāpēc vakar paši uzsākām būvēt pirmo eksponātu, kas Dānijā ir velo-trenažieris senioriem un pašvaldības darbiniekiem, lai fizioloģiski izkustētos. Bet tas nav vienkāršs velotrenažieris. Mēs gribam vairāk. Aprīkosim to nevis ar "spēles" datorprogrammu un pilsētvidi, kas rāda aptuveno ceļu, kalnus un grūtības pakāpi, bet ar mūsu droniem safilmēsim video-pamatnes vairākiem maršrutiem reālās Kuldīgas ielās, kas nozīmē, ka cilvēks nebrauks pa "spēles" maršrutu, bet pa reālu Kuldīgu, viss būs kā īstenība.
MINOX 2022 izgudrojumu un inovāciju izstādes-festivāli Cēsīs, Jelgavā un Kuldīgā
Atvērta pieteikšanās “Uzņēmējdarbības nometne Kembridžā 2022” programmai
No 2022. gada 21. marta sākusies pieteikšanās jauno uzņēmēju un studentu uzņēmējdarbības nometnei Kembridžā, Lielbritānijā. Pieteikumu pieņemšana ilgs līdz 19. aprīlim. Programmā tiek gaidīti jaunie uzņēmēji, studenti, tehnoloģiju un citu jomu speciālisti ar vēlēšanos attīstīt idejas biznesā un apņēmību veidot ilgtspējīgas uzņēmējdarbības attīstības pamatus.
Programma ir veidota divās daļās. Pirmā daļa norisināsies Latvijā no 2022. gada 11. aprīļa līdz 4. jūnijam, kur nodarbību laikā dalībnieki gūs praktiskas zināšanas un iemaņas, lai efektīvāk spētu īstenot savu ieceri. Latvijas daļas noslēgumā dalībnieki savas biznesa idejas prezentēs žūrijai pasākumā “Lāča miga”, un 14 visaugstāk novērtētie dalībnieki saņems iespēju piedalīties programmas otrajā daļā – Kembridžā. Brauciens uz Lielbritāniju ir ieplānots 2022. gada augustā, lai tur pavadītu pilnu nedēļu intensīvā darbā. Dalībniekiem tiks līdzfinansētas naktsmītnes izmaksas Kembridžā.
“Aicinu pieteikties programmā visus, kuriem ir biznesa ideja, bet vēl nav skaidrs, vai tas varētu vai nevarētu aiziet. Šī ir laba iespēja to pārbaudīt, saņemt vērtējumu no malas un tiešām mesties iekšā biznesā, ja viss strādā tā, kā sākotnēji plānots”, iesaka programmas absolvents Jānis Jaško, līdzdibinātājs uzņēmumā “WeedBot”, kas attīsta nezāļu likvidēšanas robotu lauksaimniecībai.
Programmas nolūks ir iedrošināt pievērsties uzņēmējdarbībai ar starptautisku perspektīvu, veidot izpratni par ilgtspējīgas uzņēmējdarbības kultūru un paaugstināt jauno uzņēmēju konkurētspēju. Piesakoties programmai individuāli vai ar komandu, dalībniekiem tiek dota iespēja attīstīt savu biznesa ideju pieredzējušu mentoru un lektoru sabiedrībā. Programmai var pieteikties gan jauni cilvēki, gan cilvēki ar pieredzi kādā specialitātē, bet bez līdzšinējas pieredzes uzņēmējdarbībā. Programmas uzdevums ir sniegt dalībniekiem zināšanas, pieredzi un kontaktus uzņēmējdarbības veidošanai.
“Jaunajiem uzņēmējiem un studentiem tā ir teicama iespēja – darboties ar savu ideju “drošā” vidē, satikt jaunus cilvēkus, veidot savu profesionālo kontaktu tīklu Latvijā un arī starptautiski. Programmas Kembridžas modulis ir ļoti piesātināts ar Kembridžas vēstures un inovāciju atmosfēru, tikšanām ar neparastiem cilvēkiem, pārliecinātiem lektoriem un uzņēmējiem. Smelties šo pieredzi ir vērtīgs ieguvums, kas dos stimulu uzņēmējdarbībai nākamajiem gadiem”, stāsta programmas koordinators Elmārs Baltiņš.
Programmu jau septīto reizi īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku, profesoru Alanu Barelu un Anglia Ruskin University Kembridžā. Līdz šim programmu absolvējuši 112 dalībnieki un vismaz 11 no viņiem pēc programmas norises ir izveidojuši vai attīstījuši savus uzņēmumus. Daudzi programmas absolventi ir būtiski mainījuši savu karjeru. Programmas partneri ir Cambridge Learning Gateway, Kuldīgas novada pašvaldība, Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Ventspils Augstskola.
Vairāk par programmu iespējams uzzināt, kā arī elektroniski pieteikties līdz 2022. gada 19. aprīlim var mājaslapā https://www.connectlatvia.lv/cvc/.
Papildu informācija:
Elmārs Baltiņš
Biedrības “CONNECT Latvija” projektu vadītājs
“Uzņēmējdarbības nometne Kembridžā” programmas koordinators
Tel. 29100252
E-pasts: [email protected]
Dainis Šēnbergs
Biedrības “CONNECT Latvija” valdes loceklis
“Uzņēmējdarbības nometne Kembridžā” programmas vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs
E-pasts: [email protected]
Osiris projekta noslēguma konferencē tiek prezentētas projekta dalībvalstīs izveidotās viedās sudraba laboratorijas un rīcības plāns sudraba ekonomikas attīstībai
Ar divu dienu konferenci 2021. gada 1.-2. decembrī Somijas pilsētā Hāmenlinnā tika noslēgts Interreg Baltijas jūras reģiona Osiris projekta triju gadu darba cēliens. Konferencē tika prezentētas jaunizveidotās viedās sudraba laboratorijas, kuras arī pēc projekta noslēguma iedzīvinās projekta gaitā radītos sadarbības konceptus sudraba ekonomikas attīstībai, kas ir izvērsti kopīgā rīcības plānā.
OSIRIS projekta gaitā partnerorganizācijas no Somijas, Dānijas, Krievijas, Igaunijas,
Lietuvas un Latvijas veica virkni pētījumu, izstrādāja metodes un principus sudraba
ekonomikas attīstībai reģionālo inovāciju un pētniecības stratēģiju viedās specializācijas
ietvarā. Biznesa un inovatīvu ideju attīstība tika aprobēta pilotaktivitātēs,
organizējot inovāciju un akseleratora programmas. Šo programmu organizēšana tika
veikta viedo sudraba laboratoriju paspārnē, balstoties uz to galveno darbības
principu – četrkāršās spirāles organizatorisko struktūru (uzņēmēju, pētnieku,
iedzīvotāju un politiķu) iesaisti un sadarbību. Ikvienā no reģioniem sudraba
laboratorijas darbā piedalās visu četrkāršās spirāles struktūru organizācijas,
kas arī veido sudraba laboratorijas ekosistēmu. Viedās sudraba laboratorijas
ir atvērta ekosistēma inovāciju attīstībai sudraba ekonomikā, lai celtu senioru
dzīves kvalitāti. Jaunas organizācijas var brīvprātīgi pievienoties laboratorijai,
parakstot izstrādāto ekosistēmas dalībnieku saprašanās memorandu.
Reģionālās viedās sudraba laboratorijas sadarbojas savā starpā, izmantojot savienojošo sudraba mezglu, sauktu Silverhub, kuram ir izveidota virtuāla platforma, kas ir pieejama interneta adresē https://silverhub.eu/. Silverhub platformā ir pieejami visi Osiris projekta gaitā izstrādāto pētījumu rezultāti un pārskati. Tāpat tur ir pieejama kontaktinformācija visu viedo sudraba laboratoriju pārstāvjiem.
Osiris projekta galvenie rezultāti un rekomendācijas sudraba ekonomikas attīstībai ir apkopoti “Baltijas jūras reģiona rīcības plānā sudraba ekonomikas attīstībai”, kas angļu valodā ir pieejams Silverhub vietnē. Savukārt Latvijas sudraba ekonomikas rīcības plānu ir izstrādājusi Rīgas Tehniskā universitāte (otrs Osiris projekta partneris no Latvijas līdzās biedrībai “CONNECT Latvija”) un tas ir pieejams biedrības “CONNECT Latvija” mājas lapā.
Latvijā viedās sudraba laboratorijas iniciatīva tika uzsākta 2021. gada 21. aprīlī ar kopīgu sudraba ekonomikā ieinteresēto četrkāršās spirāles organizatorisko struktūru tikšanos. Pēc tam tika noorganizēta pirmā sudraba inovāciju programma, kā arī kopā ar ārvalstu sudraba laboratorijām sarīkota pirmā akseleratora programma labākajiem reģionālo sudraba inovāciju programmu dalībniekiem. 2021. gada nogalē tika sastādīts Latvijas viedās sudraba laboratorijas saprašanās memorands. Latvijas sudraba laboratorijas iniciatīvas dalībnieki, kā arī jauni, potenciāli interesenti tiek aicināti vispirms iepazīties ar memorandu un, tam pievienojoties, pilnvērtīgi piedalīties sudraba laboratorijas darbā.
Osiris projekts ir noslēdzies, bet jaunas vēsmas un jauns darba cēliens ir atkal aizsācies, jo sudraba ekonomikas un viedo sudraba laboratoriju uzdevums paliek nemainīgs un ir aktuāls visai mūsu sabiedrībai – rūpēties par senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu.
Noslēguma konferencē Hāmenlinnas pilsētas domē
Ar savu pieredzi dalās sudraba inovatore no Latvijas Ņina Priede
Aizvadītas pirmās sudraba Inovāciju un Akseleratora programmas
Ar intensīvu tiešsaistes moduli viena mēneša garumā noslēgusies starptautiskā Akseleratora programma, kura tika organizēta Baltijas jūras reģiona Interreg programmas Osiris projekta ietvaros.
Osiris projekta partneri no sešām Baltijas jūras reģiona valstīm mērķtiecīgi darbojas, lai sekmētu inovāciju attīstību sudraba ekonomikā. Sudraba ekonomikas uzdevums ir, veicot daudzšķautņainas aktivitātes, uzlabot senioru iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Kā vienas no svarīgākajām Osiris projekta aktivitātēm, kas tieši vērstas uz iedzīvotājiem, bija Inovāciju un Akseleratora programmu organizēšana.
Vispirms katras valsts Osiris projekta pārstāvji organizēja Inovāciju programmu savā reģionā. Tika izstrādāta vienota metodoloģija, pēc kuras tika realizēta inovāciju programma atsevišķi katrā reģionā. Tādējādi Inovāciju programmas realizācija bija iespējama vietējā valodā, kas sekmēja plašāku dalībnieku loku, kā arī ātrāku informācijas un jaunu zināšanu izplatību. Kopumā sešās reģionālajās Inovāciju programmās aktīvi piedalījās un savas inovatīvās biznesa idejas attīstīja 48 projektu ideju autori. Ar ideju autoriem strādāja mentori un tematiskie uzņēmējdarbības eksperti, saskaņā ar programmas plānu, kura centrā ir uzņēmums un ap to četri uzņēmējdarbības bloki – komanda, tirgus izpēte, biznesa plāns un finanšu pratība.
Katras valsts labākās inovāciju komandas tika uzaicinātas dalībai starptautiskā Akseleratora programmā, kas viena mēneša garumā norisinājās tiešsaistē visu sešu valstu kopīgi organizētā veidā. Akseleratora programmu absolvēja 11 biznesa inovāciju projekti, bet starptautisko mentoru pakalpojumus kopumā izmantoja 16 projektu autori. Savukārt pēc Akseleratora programmas noslēguma Rīhimaki (Somijā) pilsētas biznesa attīstības aģentūra noorganizēja kopīgu forumu visiem Inovāciju un Akseleratora programmu dalībniekiem, mentoriem un ekspertiem - sudraba inovāciju finansēšanas forumu Silver Mining Event. Ar to arī tika noslēgts pirmais cikls sudraba inovāciju veicināšanai.
Tirgus izpētes nodarbībā
Nodarbībā "Inovatoru (varoņu) ceļojums"
Akseleratora finālistu prezentācijas žurijai
Plašākus pārskatus (angļu valodā) par Inovāciju programmu, Akseleratora programmu un Silver Mining Event forumu (sudraba inovāciju finansēšanas forumu) var skatīt šeit:
Final-Report_Innovation-Program.pdf
Final-Report_Accelerator-Program.pdf
Silver_Mining_Event_Silver_Financing_Mechanism.pdf
Pirmā sudraba inovāciju programma ir noslēgusies, jauni produkti nokļuvuši tuvāk iedzīvotājiem, un nākamā programma jau tiek gaidīta.
Ar Rīgas jauno uzņēmēju prezentācijām noslēdzies Rīgas-Kembridžas uzņēmēju apmācību nometnes tiešsaistes kurss
Piektdien, 18. jūnijā, noslēdzies Kembridžas modulis Rīgas pašvaldības finansētajā jauno uzņēmēju apmācību programmā, kas norisinājās četru nedēļu garumā un pirmo reizi pilnībā notika tiešsaistē. Programmā piedalījās 24 Rīgas jaunie uzņēmēji, kā arī 20 Rīgas Tehniskās universitātes un Anglia Ruskin universitātes Kembridžā studenti.
Lielu organizatorisko darbu programmas sastādīšanā un Kembridžas lektoru un mentoru
iesaistīšanā veica profesors Alans Barels, kurš par apmācību norisi tiešsaistes
režīmā izteicās pozitīvā gultnē: “Lai gan Kembridžas uzņēmējdarbības vide ir
bijusi tik efektīva tieši pateicoties ideju apmaiņai dažādu grupu cilvēkiem tiekoties
un runājot, un tas nav atsverams, tomēr arī šajā tiešsaistes laikā jauno uzņēmēju
iespējas ir ne mazākas kā iepriekš. Savā ziņā ir pat vieglāk sasniegt un uzrunāt
potenciālos partnerus un investorus, kas ģeogrāfiski varbūt atrodas ļoti tālu,
bet ar tiešsaistes instrumentu palīdzību satikties ir kļuvis vieglāk.”
Programmas laikā notika lekcijas, mentorings grupās un individuāli, veiksmīgi uzņēmēji
dalījās savā pieredzē, paralēli dalībniekiem strādājot pie savu biznesa ideju
attīstīšanas. No nodarbībām jāizceļ St. John’s Innovation Centre (SJIC) direktora
Deivida Gila stāsts par Kembridžas inovāciju ekosistēmu un tās dalībnieku un
procesu savstarpējo mijiedarbību, kas netiek hierarhiski vadīta, bet ir brīva
un pat haotiska savā ziņā. Bet tas ir viens no izskaidrojumiem, kādēļ jaunas
idejas var tikt veidotas, pārtvertas, attīstītas visdažādākajos, arī līdz šim
nezināmos, veidos, tādējādi radot inovācijas. Mentori patstāvīgi bija pieejami
dalībniekiem un visvairāk ieguva tie, kas to spēja izmantot. Kā viens no mentoriem
atzina: “Mēs esam tepat un esam pieejami, neviens nevarētu iebilst, ka nav bijis
iespējas saņemt padomu vai pieredzējuša mentora atbalstu.”
Programmas žūrija par progresējušākajiem biznesa projektiem atzina trīs jauno uzņēmēju
projektus - Kristīnes Pavlovičas psiholoģijas un stratēģijas spēli “Salvation
of sanity”, Gunitas Oļipovas and Simonas Detļevkinas dabas un dizaina apvienojumu
projektā Spiiid Botanics un Innas Kolomeicevas sociālais uzņēmums ALTITUDE, kas,
nodarbinot cilvēkus ar disleksiju un citām īpašām vajadzībām, rada augstvērtīgu
pakalpojumu jumtu segumu izveidošanā. Divas jaunās uzņēmējas – Kristīne Pavloviča
un Inna Kolomeiceva – saskaņā ar žūrijas lēmumu tika ielūgtas triju dienu biznesa
vizītē uz Kembridžu Lielbritānijā, tuvākajā laikā, kad tas būs iespējams.
Par programmas norisi dalījās Inna Kolomeiceva: “Šīs sesijas ir lieliskas, lai
palīdzētu izveidot skaidru redzējumu, saņemt atsauksmes par savu stratēģiju un
uzņemt sevī tik daudz domu graudu, cik spējat satvert. Programma ir ideāla izvēle,
ja jums nav pieredzes biznesā vai arī jūs nezināt, ko iesākt ar savu spožo ideju.
Vēlos pateikties visiem mentoriem par vadīšanu un daloties stāstos ar mums! Tās
četras nedēļas vienkārši aizlidoja!”
Programmu jau sesto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku, profesoru Alanu Barelu un Anglia Ruskin University Kembridžā. Līdz šim programmu absolvējuši 112 dalībnieki un vismaz 11 no viņiem pēc programmas norises ir izveidojuši savus uzņēmumus. Savukārt daudzi citi absolventi ir izveidojuši saviem esošajiem uzņēmumiem jaunu stratēģiju vai būtiski mainījuši karjeru. Programmas galvenais partneris ir Rīgas pašvaldība. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas: Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Ventspils Augstskola.
Sudraba laboratorija aicina piedalīties inovāciju un akseleratora programmās, lai attīstītu jaunus pakalpojumus un iespējas senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai
Inovāciju programmas laikā dalībnieki strādās pie savu projektu un biznesa ideju strukturēšanas, saņemot atbalstu no mentoriem un uzaicinātajiem atbilstošo jomu ekspertiem, kas palīdzēs ideju autoriem. Labākie inovāciju programmas dalībnieki tiks uzaicināti piedalīties starptautiskā akseleratora programmā. Akseleratora laikā dalībnieki pastiprināti strādās pie biznesa modeļu attīstības un tirgus ieiešanas stratēģijām.
Sudraba laboratorijas inovāciju programma un tai sekojošā akseleratora programma ir daļa no Interreg programmas projekta OSIRIS, kurā piedalās partneri no Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Krievijas un Somijas. Projekta ietvaros tiek atbalstītas biznesa un sociālās dzīves jomas, kuras risina vajadzības un rada dažādas iespējas senioriem sudraba ekonomikā Baltijas jūras reģiona valstīs.
Sudraba laboratorija ir izveidota, lai veicinātu to ekonomikas daļu, kas attiecas uz gados vecākiem iedzīvotājiem. Tā iedrošina risināt izaicinājumus, kuri rodas reģiona iedzīvotāju novecošanās rezultātā. Programmas ietvaros īpaši tiek gaidītas idejas un projekti mūsu valsts viedās specializācijas prioritātēs, kas saistītas ar informācijas, komunikācijas, veselības, sadzīves, kā arī citām senioru dzīves vajadzībām.
Biznesa un sociālo ideju autori ar piedāvājumiem senioru dzīves uzlabošanai tiek aicināti līdz 8. martam pieteikties dalībai inovāciju programmā, kas notiks divu mēnešu garumā, sākot no 2021. gada 15. marta. Šajā programmā tiek aicināti pieteikties uzņēmēji, studenti, izgudrotāji, pētnieki un ideju autori. Labākie inovāciju programmas dalībnieki tiks uzaicināti piedalīties starptautiskā akseleratora programmā kopā ar citu valstu labāko ideju autoriem. Savukārt, labākie akseleratora programmas dalībnieki noslēgumā tiks aicināti piedalīties lielākajā Eiropas forumā senioru dzīves veicināšanai - AAL Forum, kas norisināsies tiešsaistē 2021. gada rudenī.
Biedrība "CONNECT Latvija" sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti un partneriem no Dānijas, Igaunijas, Krievijas, Lietuvas un Somijas laika posmā no 2019. līdz 2021. gadam īsteno Baltijas jūras reģiona starptautiskās sadarbības programmas Interreg projektu OSIRIS - “Viedās specializācijas pieejas veicināšana sudraba ekonomikā, lai stiprinātu reģiona inovāciju kapacitāti un ilgtspējīgu izaugsmi”.
Papildu informācijai
Elmārs Baltiņš
Biedrība “CONNECT Latvija”
E-pasts: [email protected]
Tel. 29100252
https://www.connectlatvia.lv/
https://www.osiris-smartsilvereconomy.eu/
Studenti un jaunuzņēmēji piedalīsies tiešsaistes uzņēmējdarbības iedvesmas nometnē
Lai gūtu starptautisku redzējumu un kontaktus uzņēmējdarbības sākšanai un inovatīvu biznesa ideju attīstīšanai, ap 40 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu, jaunuzņēmēju un novatoru būs iespēja piedalīties mēnesi ilgā tiešsaistes programmā «Kembridžas uzņēmējdarbības nometne», kas sāksies 15. februārī.
«Tā būs iespēja «pagaršot» uzņēmējdarbību starpdisciplinārā un starptautiskā vidē, paplašināt domāšanu, iedvesmoties no Somijas, Nīderlandes un Lielbritānijas ideju autoriem un izciliem lektoriem, kā arī gūt iedrošinājumu mainīt dzīvi,» saka RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko programmu nodaļas vadītājs Modris Ozoliņš. «The Venture Camp» ilgs četras nedēļas, piedāvājot dinamisku programmu, starptautiski atzītu ekspertu lekcijas un dažādu jomu mentorus.
Programma būs noderīga uzņēmējdarbības iespēju apzināšanai. Būs gan vērtīgi padomi, kā ģenerēt un attīstīt starptautiska mēroga ilgtspējīgas biznesa idejas, izmantot dažādus atbalsta mehānismus, veidot ilgstošas attiecības ar biznesa partneriem un klientiem, gan apzinātības prakses, lai palīdzētu koncentrēties uz sasniegumiem. Dalībnieki varēs arī virtuāli viesoties Kembridžā, iepazīstot tās unikālo inovāciju ekosistēmu.
Ar nometnes dalībniekiem strādās mentori un pieredzē dalīsies uzņēmēji no Latvijas, Lielbritānijas, Nīderlandes un Somijas. Būtiska nozīme nometnes programmā ir paredzēta biznesa prezentāciju treniņiem, kas ir pielāgoti pašlaik aktuālajam tiešsaistes formātam, un izkops dalībnieku prasmes efektīvi prezentēt savu biznesa ideju potenciālajiem investoriem un sadarbības partneriem. Nometne noslēgsies 12. martā ar biznesa ideju prezentāciju starptautiskai žūrijai. Labāko ideju autori saņems balvas.
RTU Inženierekonomikas un vadības fakultāte aicina studentus izmantot iespēju un līdz 10. februārim pieteikties dalībai nometnē – https://ej.uz/Venture_Camp . Jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar M. Ozoliņu pa e-pastu .
«The Venture Camp» ir sešu partneru kopīga aktivitāte ar vienotu mērķi – iedvesmot uzņēmējdarbībai. To organizē ERASMUS+ Stratēģisko partnerību projekta «Eiropas uzņēmējdarbības apmācības komūna» partneri – RTU, Anglia Ruskin universitāte Kembridžā, Roterdamas Lietišķo zinātņu augstskola un Dienvidaustrumu Somijas Lietišķo zinātņu augstskola – sadarbībā ar biedrību «CONNECT Latvija» un Rīgas domi. ERASMUS+ Stratēģisko partnerību projekta mērķis ir sekmēt uzņēmējdarbības izglītības pārmaiņas Eiropā. RTU ir projekta vadošais partneris.
«CONNECT Latvija» sadarbībā ar profesoru Alanu Barelu, Anglia Ruskin universitāti, RTU un citām Latvijas augstskolām, ar Rīgas domes atbalstu realizē programmu «Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā». Ik gadu intensīvu starptautisku uzņēmējdarbības apmācību kursu absolvē apmēram 25 Rīgas jaunie uzņēmēji. Šajā gadā Rīgas jaunie uzņēmēji kopā ar ERASMUS+ projekta četru augstskolu studentiem kopīgi piedalīsies pirmajā tiešsaistes «Kembridžas uzņēmējdarbības nometnē».
Digitālās prasmes senioriem - iekļaujošas valsts un sabiedrības iniciatīvas
Rīgas Aktīvo senioru alianse aicina IKT nozares pārstāvjus, digitālo prasmju pasniedzējus, seniorus iekļaujošu aktivitāšu īstenotājus, kā arī seniorus no visas Latvijas piedalīties virtuālā konferencē “Digitālais laikmets senioriem” šī gada 17. februārī plkst. 10.00 – 12.45 ZOOM platformā.
Kopš 2018. gada Rīgas Aktīvo senioru alianse, RASA ir viens no pieciem sadarbības partneriem projektā “ICT Skills 4 All” – “Gados vecāko pilsoņu līdzdalība digitālajā laikmetā”. Projekta mērķi ir izprast pašreizējo senioru digitālo apmācību praksi un to uzlabot. Projektā īstenotas starppersonu un starppaaudžu IKT apmācības, izstrādāta IKT mācību platformu senioriem, kas ir publiski pieejami latviešu valodā, kā arī seniorus ieļaujošas politikas veidošanas ieteikumi.
Konferences runaspersonas aktualizēs seniora lomu un atbalsta iespējas digitalizācijas laikmetā, lai sekmētu seniorus iekļaujošu aktivitāšu īstenošanu organizāciju un nacionālā mērogā. Konferencē piedalīsies vairāki aktīvi un digitāli seniori no Rīgas Aktīvo senioru alianses, kā RASA vadītāja Terēzija Mackare, datorpasniedzēji Ņina Priede un Dainis Olders un virtuālo deju nodarbību pasniedzēja Anita Kurme, kā arī kiberdrošības speciālists Ojārs Gailis-Birzleja, Latvijas vadošais gerontologs Jānis Zaļkalns, Sudraba ekonomikas projekta OSIRIS vadītājs Elmārs Baltiņš, cilvēktiesību eksperte Dace Kavasa un Senioru universitātes vadītāja Iveta Cīrule. Konferenci moderēs projekta koordinatore Madara Māra Irbe.
Konferences formāts paredz iespēju noklausīties runaspersonu prezentācijas un dalību piecās virtuālās apaļā galda diskusijās par digitālo iemaņu apgūšanas iespējām senioriem, kiberdrošības pasākumiem, senioru lomu sudraba ekonomikā, iniciatīvām senioru labklājības politikas veidošanai, kā arī senioru motivāciju digitalizācijas laikmetā.
ICT_RASA_Nosleguma_konferences_programma.pdf
Aicinājums pieteikties dalībai konferencē, aizpildot reģistrācijas anketu: https://forms.gle/GrvhdmKJS13VE8aq8
Projekta partneri ir Rīgas Aktīvo senioru alianse, Porto universitāte Portugālē, ALL DIGITAL Telecentre Europe Beļģijā, Cybermoon Services Lielbritānijā un HIPOKAMP Polijā. Projektu finansē Eiropas Savienības ERASMUS+ programma.
Vairāk par projektu:
- Projekta IKT apmācību platformā: https://up.pt/ictskills4alleu/lv
- Projekta mājaslapā: https://up.pt/ictskills4all/lv/
- RASA mājaslapā par projektu: https://www.biedribarasa.lv/muzizglitiba-j/projekti-2/projekti/
Atvērta pieteikšanās Rīgas jauno uzņēmēju apmācību programmas Kembridžā 2020/2021 sezonai
No 2020. gada 7. septembra sākas pieteikšanās Rīgas jauno uzņēmēju apmācību programmai Kembridžā, Lielbritānijā. Pieteikumu pieņemšana ilgs līdz 13. oktobrim vai līdz 50 dalībnieku uzņemšanas programmā brīdim. Programmā tiek gaidīti jaunie un topošie uzņēmēji, jaunieši, tehnoloģiju un citu jomu speciālisti ar vēlēšanos attīstīt idejas biznesā.
Programma ir veidota divās daļās. Pirmā daļa norisināsies Rīgā no 17. oktobra līdz 28. novembrim, kur četru nodarbību laikā jaunie uzņēmēji gūs praktiskas zināšanas un iemaņas, lai efektīvi spētu īstenot savu ieceri. Rīgas daļas noslēgumā dalībnieki savas biznesa idejas prezentēs žūrijai pasākumā “Lāča miga”, un 25 visaugstāk novērtētie dalībnieki saņems iespēju piedalīties programmas otrajā daļā – Kembridžā. Brauciens uz Lielbritāniju norisināsies 2021. gada janvāra beigās, tā dalībniekiem tiks līdzfinansētas ceļa, kā arī naktsmītnes izmaksas Kembridžā.
“Aicinu pieteikties programmā visus, kuriem ir biznesa ideja, bet vēl nav skaidrs, vai tas varētu vai nevarētu aiziet. Šī ir laba iespēja to pārbaudīt, saņemt vērtējumu no malas un tiešām mesties iekšā biznesā, ja viss strādā tā, kā sākotnēji plānots”, iesaka programmas absolvents Jānis Jaško, līdzdibinātājs uzņēmumā “WeedBot”, kas attīsta nezāļu likvidēšanas robotu lauksaimniecībai.
“Man vērtīgākā bija atziņa, ka manis veidotais biznesa kontaktu tīkls ir pamats idejas sekmīgai realizācijai,” komentē programmas absolvente Sabīne Vīksne.
Programmas nolūks ir iedrošināt pievērsties uzņēmējdarbībai ar starptautisku vērienu, veidot izpratni par ilgtspējīgas uzņēmējdarbības kultūru un paaugstināt jauno uzņēmēju konkurētspēju. Piesakoties programmai individuāli vai ar komandu, dalībniekiem tiek dota iespēja attīstīt savu biznesa ideju pieredzējušu mentoru un lektoru sabiedrībā. Programmai var pieteikties gan jauni cilvēki, gan cilvēki ar pieredzi kādā specialitātē, bet bez līdzšinējas pieredzes uzņēmējdarbībā. Programmas uzdevums ir sniegt dalībniekiem zināšanas, pieredzi un kontaktus uzņēmējdarbības veidošanai.
“Pirmkārt, nedēļa Kembridžā izmainīja manu skatu uz uzņēmējdarbību. Es sāku uz visu raudzīties ar jautājumu “kāpēc nē?”. Kad atgriezos mājās no šī pārsteidzošā ceļojuma, kulturoloģijas skolotāja lūdza, lai es pastāstu par to saviem skolas biedriem – tā nu es kļuvu par pasniedzēju pati savā skolā. Divas nedēļas pēc Kembridžas programmas man bija pirmais “lielais” pasūtījums – 40 produkta vienības. Tas bija jāizpilda nedēļas laikā, bet mēs to paveicām. Esmu pateicīga, ka profesors Barels mani iepazīstināja ar potenciālu biznesa partneri Anglijā, kuram es jau nosūtīju savu pirmo starptautisko pasūtījumu. Biju ļoti noraizējusies par sūtījuma procesu, bet viss noritēja gludi bez jebkādas aizķeršanās,” stāsta iepriekšējā gada programmas jaunākā dalībniece Antra Adiene. “Noteikti ieteiktu programmu arī citiem, jo, manuprāt, Latvijas iedzīvotāji lielākām ambīcijām atvēzējas tieši pēc izbraukšanas no savas valsts.”
Programmu jau sesto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku, profesoru Alanu Barelu un Anglia Ruskin University Kembridžā. Līdz šim programmu absolvējuši 109 dalībnieki un vismaz 10 no viņiem pēc programmas norises ir izveidojuši savus uzņēmumus. Savukārt daudzi citi absolventi ir izveidojuši saviem esošajiem uzņēmumiem jaunu stratēģiju vai būtiski mainījuši karjeru. Programmas galvenais partneris ir Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Ventspils Augstskola.
Vairāk par programmu iespējams uzzināt, kā arī elektroniski pieteikties līdz 13. oktobrim var mājaslapā https://www.connectlatvia.lv/cvc/.
Papildu informācija:
Līva Beķere
Biedrība “CONNECT Latvija”
“Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā”
programmas komunikācijas speciāliste
Tel. 28658100, e-pasts: [email protected]
Inese Pabērza
Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Sabiedrisko attiecību
vadītāja
Tel. 26418755, e-pasts: [email protected]
Rīgas jaunie uzņēmēji gūst neatsveramu pieredzi Kembridžā
“Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programmas otrās kārtas ietvaros 2020. gada janvāra pēdējo nedēļu 27 jaunie uzņēmēji pavadīja Kembridžā, Lielbritānijā, piedaloties intensīvās mācībās, vizītēs un sarunās ar vietējiem uzņēmējiem, lektoriem. Nedēļas programma iekļāva lekcijas, vizītes uz inovāciju centriem – St. John’s Innovation Centre, FutureBusiness Centre un Cambridge Design Partnership, oficiālas tikšanās ar Latvijas vēstniecības un Anglia Ruskin University pārstāvjiem, individuāli organizētas tikšanās ar potenciālajiem biznesa partneriem, svinīgas noslēguma vakariņas vēsturiskajā Madingley Hall muižā un noslēguma biznesa plānu prezentāciju pasākumu. Programma norisinājās jau piekto reizi, taču pirmo reizi tādā mērogā ar tik lielu Latvijas jauno uzņēmēju delegāciju, kas kļuva iespējams, pateicoties programmas galvenajam atbalstītājam – Rīgas domei. Tāpat programmas darbu no Latvijas puses Biedrības “CONNECT Latvija” vadībā sekmēja gan Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, gan Latvijas vēstniecība Lielbritānijā, gan Latvijas augstskolas – Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Stockholm School of Economics in Riga.
Latvijas jauno uzņēmēju delegāciju Kembridžā uzņēma profesors Alans Barels ar savu uzņēmumu Cambridge Worldwide Associates un Anglia Ruskin University, kurā notika lielākā daļa nodarbību. No citiem Kembridžas uzņēmējiem aktīvi darbā ar Latvijas uzņēmējiem iesaistījās IT nozares uzņēmējs Marks Laizels, viens no Raspberry Pi dibinātājiem un uzņēmējdarbības pasniedzējs Kembridžas Universitātē Džeks Langs, tirgus izpētes speciālists Kriss Lamaisons, digitālo tehnoloģiju eksperts Jans Storgards, savulaik ilggadējs inovāciju centra St. John’s Innovation Centre direktors Valters Heriots, uzņēmēja Klēra Batona, Eseksas universitātes pētnieks Džejs Mitra, latviešu uzņēmējs Kembridžā Elvijs Sarkans un citi.
Pēc pašu jauno uzņēmēju iniciatīvas dalībnieki piedalījās Kembridžas Universitātes Judge Business School akseleratora jauno uzņēmēju prezentāciju pasākumā, kur varēja novērot vietējo jauno uzņēmēju prezentāciju prasmes un projektu attīstības virzību.
Latvijas jaunie uzņēmēji attīsta dažādus inovatīvus uzņēmējdarbības virzienus. Jānis Jaško ar komandu izstrādā robotus lauksaimniecībai un kā pirmo produktu tirgū plāno piedāvāt rūpniecisku nezāļu iznīdēšanas robotu. Irīna Kukliča ar ģimenes uzņēmumu ir atradusi risinājumu varroa slimības novēršanai bišu saimēs. Jānis Delviņš ar komandu atvieglo darbu būvniecības uzņēmumiem, piedāvājot vienkāršu un pieejamu digitālo risinājumu, kas padarīs tehniskā projekta realizāciju dabā būvobjektā precīzāku, ātrāku un drošāku. Savukārt četru uzņēmēju komanda SPIID attīsta ilgtspējīga un videi draudzīga dizaina koncepta apģērbu sēriju. Bet Dmitrijs Meļņikovs ar kolēģiem veido jaunu virzienu savā biznesā – moduļa veida ģimenes māju projektēšanu un būvniecību. Vairākiem no Latvijas jauno uzņēmēju projektiem noslēguma prezentācijās vietējie eksperti prognozēja tirgu ne vairāk, ne mazāk kā visā pasaulē un piedāvāja sevi par mentoriem šajos projektos. Daudzi jaunie uzņēmēji būtiski progresēja intensīvās nedēļas laikā un noslēguma prezentācijas klātesošo ekspertu vērtējumā bija ļoti augstā līmenī – gan saturiski, gan vizuāli. Tāpat augstu tika novērtētas dalībnieku angļu valodas teicamās prasmes.
Ar dziesmām, dzeju un labā atmosfērā tika aizvadītas svinīgās programmas noslēguma vakariņas 16. gadsimta Madingley Hall muižā. Latvijas jaunie uzņēmēji bija sagatavojuši dzejas priekšnesumus, ko spoži izpildīja mākslinieki no pašu uzņēmēju vidus. Savukārt visas nedēļas kulminācija bija profesora Alana Barela sagatavotais pārsteigums – īpašs paša sarakstīts dzejolis jaunajiem uzņēmējiem Latvijas un Kembridžas sadarbības saišu iedrošinājumā veidot labāku pasauli.
Pateicoties izveidotajām attiecībām un sadarbības tīklam starp Latvijas augstskolām, Rīgas domi, un Kembridžas uzņēmējiem un augstskolām, jau sākta plānošana nākamajai programmai, uz kuru jaunie uzņēmēji varēs pieteikties dalībai 2020. gada rudenī.
Darbu uzsāk “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programma
Aizvadītās nedēļas nogalē Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā darbu uzsāka “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programma.
Ar savām biznesa idejām tajā startēja 47 jaunie uzņēmēji no visas Latvijas – gan individuāli, gan komandās.
Kā stāsta viens no Programmas iniciatoriem, Biedrības “CONNECT Latvija” OSIRIS projekta vadītājs Elmārs Baltiņš: “Programmā piedalās ne vien studenti no dažādām Latvijas augstskolām, bet arī cilvēki ar pieredzi. Kopumā dalībnieki pārstāv ļoti plašu nozaru spektru. Te ir gan IT, gan mārketinga un pārdošanas speciālisti, gan inženieri, finansisti u.c. Viņu motivācija, kas aprakstīta programmai iesniegtajos pieteikumos, liecina, ka tie ir cilvēki, kas vēlas uzlabot pasauli – glābt bites, uzlabot pilsētas infrastruktūru, izglītot bērnus un pieaugušos, pārstrādāt izlietoto iepakojumu un daudz ko citu.”
Pirmajā iepazīšanās nodarbībā dalībnieki prezentēja savas idejas un meklēja domubiedrus, ar kuriem kopā strādāt pie savu projektu realizācijas. Tika izveidotas vairākas jaunas komandas.
Darba gaitā jaunie uzņēmēji apguva arī zināšanas par tādiem būtiskiem jautājumiem kā savas idejas testēšana, mērķauditorijas noteikšana, tirgus izpēte, biznesa modelēšana un stratēģiskā plānošana.
Māris Millers vada nodarbību par biznesa modelēšanu
“Ieguvām daudz jaunas informācijas, kas palīdz paskatīties uz biznesa idejas attīstību no dažādām perspektīvām. Strādāju kopā ar partneri pie jaunas idejas koncepcijas, tādēļ mums tas ir ļoti aktuāli un palīdz virzīties uz priekšu”, tā programmas pirmos soļus komentē viens no dalībniekiem – jaunais uzņēmējs Aleksandrs Manajenkovs.
Arī Irina Pētersone, kurai jau ir maģistra grāds starptautiskajā biznesā, atzīst, ka ir ļoti iepriecināta un iedvesmota piedalīties programmā. “Man ir vairākas idejas, kuras es labprāt realizētu, bet pietrūkst zināšanu un pārliecības. Jau pirmajās nodarbībās esmu saņēmusi jaunu iedrošinājumu attīstīt savus projektus un darboties. Tās zināšanas, ko ieguvu nodarbībās, man varētu noderēt arī strādājot ar citiem projektiem nākotnē. Mani iedvesmoja tā vide un radošā atmosfēra, kāda bija pasākumā”.
Viens no lektoriem, biznesa organizācijas un attīstības konsultants Māris Millers, atzina, ka labprāt dalās auditorijā ar savām zināšanām un instrumentiem, kā, piemēram, “biznesa modelēšana”, “ceļa karte”, kas ir jau palīdzējuši attīstīties daudziem uzņēmumiem. “Man prieks, ka Latvijā attīstās jaunas biznesa idejas, un, ka ar tām strādā gan gados jauni, gan pieredzējuši cilvēki”.
Programma norisinās divās kārtās Rīgā un Kembridžā. Rīgas moduļa ietvaros dalībnieki klātienē tiksies četrās nodarbību dienās līdz 30. novembrim, kad arī tiks noskaidroti 25 labākie dalībnieki, kas iegūs ceļazīmi dalībai Kembridžas modulī.
Programmu jau piekto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku profesoru Alanu Barelu, Cambridge Innovation Academy un Anglia Ruskin University. Programmu līdzfinansē Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Rīgas Tehniskā universitāte.
“Riga-Cambridge Venture Camp” atklāj programmas piekto sezonu Lielbritānijas vēstniecībā
Pagājušajā nedēļā Lielbritānijas vēstniecības Rīgā vadītāja vietniece Ruth Rajavejjabhisal uzņēma “Riga-Cambridge Venture Camp” jeb “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programmas absolventus, lektorus, mentorus un sadarbības partnerus, lai svinīgi atklātu programmas norises piekto gadu.
Lielbritānijas vēstnieka vietniece tiekas ar programmas absolventiem
“Ik gadu programmas īstenošanā Lielbritānijā un Latvijā piedalās ap 40-50 cilvēku, turklāt mēs programmu īstenojam brīvprātīgi un no sirds. Kāds var vaicāt, vai neesam traki, kamdēļ to darām. Mūsu galvenā motivācija ir spēcināt uzņēmējdarbības garu Latvijas sabiedrībā, lai attīstītu mūsu valsts ekonomiku. Tomēr visnenogurdināmākais no mums ir programmas dibinātājs profesors Alans Barels, viens no pasaules uzņēmējdarbības vēstniekiem, kurš ir izveidojis nozīmīgu sadarbības tiltu starp Kembridžu un Rīgu. Pirms pieciem gadiem mēs nespējām iedomāties, ka programmu absolvēs 100 dalībnieku, turklāt tik ambiciozas personības, kuras kļuvušas par veiksmīgiem uzņēmējiem un ir pat sniegušas intervijas žurnālam “Forbes”,” skaidro Nataļja Točelovska, Stockholm School of Economics in Riga finanšu pasniedzēja.
Programma ir veidota divās kārtās. Rīgā klātienes darbs norisināsies četrās nodarbību dienās no 19. oktobra līdz 30. novembrim, bet Kembridžā sesijas tiks īstenotas vienas nedēļas garumā janvāra pēdējā nedēļā. Programma ir vērsta uz jauniem uzņēmējiem un studentiem, kuriem var būt atšķirīgs pieredzes un zināšanu līmenis uzņēmējdarbībā. Nodarbības par mārketingu, digitālo uzņēmējdarbību, biznesa finansēm, sociālo uzņēmējdarbību, investīciju piesaistes procesu, komunikāciju un citiem tematiem būs noderīgas ikvienam. Bez tam uzņēmēju pieredzes stāsti par viņu panākumiem un izaicinājumiem palīdzēs ieraudzīt uzņēmējdarbības dažādās šķautnes.
“Izveidotais tilts šo dažu gadu laikā ir radījis plašu tīklu starp programmā iesaistītajiem inovatoriem, talantiem un aizraujošām personībām no Lielbritānijas un Latvijas. Programma māca aktuālas, praktiskas un daudzpusīgas iemaņas jaunajiem uzņēmējiem. Pateicoties šai programmai, kā arī citiem nozīmīgiem starptautiskiem projektiem, sadarbība starp akadēmisko, privāto un valsts sektoru Lielbritānijā un Latvijā ir ļoti attīstīta, kas viennozīmīgi stiprina uzņēmējdarbības garu,” atzīst Lielbritānijas vēstniecības Rīgā vadītāja vietniece Ruth Rajavejjabhisal.
Programmā liela uzmanība tiek pievērsta komunikācijas un prezentācijas prasmēm, un spējai veidot kontaktus sadarbības nolūkos, ko dalībnieki apgūst dažādos veidos. Biznesa idejas prezentācijas kvalitāte būs viens no kritērijiem dalībnieku izvērtēšanai Rīgas kārtas noslēgumā. 25 labākie dalībnieki iegūs ceļazīmi uz programmas otro kārtu, kā arī līdzfinansējumu ceļa izdevumu segšanai un apmaksātas naktsmītnes.
Anderss Pālzovs, Stockholm School of Economics in Riga rektors uzrunā studentus no dažādām akadēmiskām sfērām: ”Programmā lielāko ieguvumu gūst tās komandās, kuras spēj apvienot savas specifiskās, tehniskās zināšanas ar uzņēmējdarbību. Nav pareizi uzskatīt, ka bioloģijas students nespēj sadarboties ar uzņēmēju un kopīgi radīt biznesu. Galvenais ir vēlme panākt iecerēto un nebaidīties kļūdīties uzsāktajā ceļā.”
SSE Riga rektors Anderss Pālzovs atklāja 5. sezonas programmu
Programmas “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” ietvaros dalībnieki attīstījuši biznesa idejas visdažādākajās jomās – pārtikas produktu ražošana, medicīnas tehnoloģijas, apģērba dizains, bērnu aprūpe, IT, arhitektūra, izglītība, tūrisms u.c. Dalībai iespējams pieteikties ar savu biznesa ideju individuāli vai ar esošu komandu. Interesentiem bez savas biznesa idejas būs iespēja piedalīties ideju ģenerēšanas darbnīcā 14. oktobra vakarā – dienu pirms pieteikumu termiņa slēgšanas.
Programmas absolventes Arta Pastora un Līga Stradiņa no OGA events
Programmu jau piekto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku profesoru Alanu Barelu, Cambridge Innovation Academy un Anglia Ruskin University. Programmu līdzfinansē Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Rīgas Tehniskā universitāte.
Atvērta pieteikšanās Rīgas jauno uzņēmēju apmācību programmai Kembridžā, Lielbritānijā
Jauniešiem, kuri vēlas gūt starptautisku pieredzi no iedvesmojošiem vieslektoriem, doties vizītēs uz Kembridžas biznesa inovāciju centriem un apgūt uzņēmējdarbību daudzveidīgās perspektīvās, ir aicināti piedalīties programmā “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā”.
Nataļja Točelovska, Stockholm School of Economics in Riga finanšu pasniedzēja, iedrošina ar programmas palīdzību savā dzīvē kaut ko mainīt, izejot no komforta zonas: “Kembridžas programma ir ļoti ambicioza un uz rezultātiem vērsta, lai ikviens dalībnieks iegūtu zināšanas, attīstītu vai radītu savu biznesa ideju, satiktu jaunus, līdzīgi domājušus cilvēkus Rīgā un Kembridžā, un, protams, sajustu uzņēmējdarbības garu pasaules mērogā.”
Programmas mērķi ir motivēt tās dalībniekus pievērsties uzņēmējdarbībai ar starptautisku vērienu, veidot izpratni par ilgtspējīgas uzņēmējdarbības kultūru un paaugstināt jauno uzņēmēju konkurētspēju. Piesakoties programmai individuāli vai ar komandu, dalībniekiem tiks dota iespēja attīstīt savu biznesa ideju pieredzējušu mentoru un lektoru vadībā.
“Pavadītā nedēļa Kembridžā bija viena no fantastiskākajām manā mūžā!”, dalās programmas absolvente Līva Beķere. “Man bija sajūta, it kā zobratiņi galvā grieztos reizes trīs ātrāk un jaunas idejas nemitīgi nāca prātā. Katrs nākamais lektors šķita vēl iedvesmojošāks par iepriekšējo. Ieguvu ļoti vērtīgus kontaktus ar Kembridžas uzņēmējiem brīvā gaisotnē, un programmas noslēguma vakariņas vēsturiskajā Kembridžas universitātē paliks spilgtā atmiņā vēl ilgi.”
Programma norisināsies divās kārtās: pirmā kārta no 19. oktobra līdz 30. novembrim Rīgā un otrā kārta janvāra pēdējā nedēļā Kembridžā – vienā no pasaules vadošajiem inovāciju reģioniem. Rīgas kārtas noslēguma biznesa ideju prezentēšanas pasākumā “Lāča miga” 25 labākie dalībnieki iegūs ceļazīmi uz programmas otro kārtu, kā arī līdzfinansējumu ceļa un naktsmītnes izdevumu segšanai.
Rīgas Tehniskās universitātes MBA studiju programmas “Inovācijas un uzņēmējdarbība” direktors Modris Ozoliņš aicina pieteikties, jo dalība programmā var dot savam biznesam nepieciešamo grūdienu: “Rīgas kārtā varēsi fokusēties uz savas biznesa idejas virzību, jo mārketinga, finanšu, komunikācijas un citi eksperti būs Tavi padomdevēji un sabiedrotie. Savukārt, Kembridža ar tās stimulējošo inovāciju ekosistēmu, vēsturi, prominento augstskolu un viediem lektoriem ar pasaules mēroga redzējumu radīs īpašu noskaņu un iedvesmu Tava biznesa virzībai.”
Dāvis Bičkovičs, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora p.i. uzsver, ka: “Rīga ir Latvijas uzņēmējdarbības un izglītības centrs, tādēļ, finansējot šo programmu, ceram, ka Rīgā radīsies jauni, uz zināšanām un starptautisku pieredzi balstīti uzņēmumi, kas palīdzēs uzlabot gan Rīgas, gan valsts ekonomikas starptautisko konkurētspēju.”
Programmu jau piekto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku un profesoru Alanu Barelu, Cambridge Innovation Academy un Anglia Ruskin University. Programmu līdzfinansē Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Rīgas Tehniskā universitāte.
Latvijas jaunie uzņēmēji attīsta savas biznesa idejas Kembridžā
Latvijas Universitātes profesors Andris Deniņš
Biedrības “CONNECT Latvija”
vadītājs Elmārs Baltiņš
Jau trešo gadu pēc kārtas Biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar Kembridžas profesoru Alanu Barelu, Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāti (BVEF) un citiem partneriem organizēja “Jaunuzņēmumu nometni Rīga-Kembridža”, kuras kulminācija bija vienas nedēļas intensīva uzņēmējdarbības treniņprogramma Kembridžā, Lielbritānijā. Programmas pirmajā modulī, kas norisinājās Rīgā no 2017. gada oktobrim līdz decembrim, dalībnieki – studenti un jaunie uzņēmēji – mācījās pieredzējušu lektoru nodarbībās, tikās ar Latvijas uzņēmējiem un strādāja ar mentoriem, komandās gatavojot savu biznesa ideju realizācijas plānus un prezentācijas. Dalībnieki, kuri sekmīgi izturēja pirmā moduļa programmu, tika uzaicināti piedalīties otrajā modulī, kas tika aizvadīts Kembridžā no 2018. gada 22.-27 janvārim.
Kembridžas Universitātes King's College
Kembridžas modulī piedalījās 20 Latvijas jaunieši (LU un Ventspils Augstskolas studenti, Rīgas Tehniskās universitātes absolvente, jaunie uzņēmēji – no Venstpils, Cēsīm, Tukuma, Lielvārdes un Rīgas, kā arī viens jaunais latviešu uzņēmējs Anglijā) ar 13 biznesa idejām un 7 mentori (no LU, Rīgas Ekonomikas augstskolas, Rīgas Juridiskās augstskolas, Latvijas Izgudrotāju biedrības). Projektu autori dodas uz Kembridžu, lai turpinātu darbu komandās pie savu biznesa ideju izstrādes, ar mentoru palīdzību uzlabotu savas prezentācijas, kā arī klātienē iepazītos ar Kembridžas pilsētas unikālo uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmu.
LU studenti un mentori ar profesoru Alanu Barelu pie Judge Business School
“Neapšaubāmi šī sadarbība ir veiksmes stāsts par zināšanu pārnesi un atbalstu jaunuzņēmumu veidošanā un attīstībā, kas ir būtiski jebkuram Latvijas jaunajam uzņēmējam. Svarīgi, ka šajā procesā ir iesaistījušās arī Latvijas vadošās augstskolas uzņēmējdarbības vadības jomā,” tā par nometni rezumē LU BVEF prof. Andris Deniņš.
Studenti trenē savas prezentācijas
Nometnes iniciators, ilggadējais sadarbības partneris Kembridžā profesors Alans Barels (Alan Barrell), kurš ir uzņēmējs un jaunu projektu attīstītājs, sagatavoja augsni ļoti intensīvai programmai, uzaicinot un motivējot piedalīties virkni Kembridžas uzņēmēju un biznesa līderu, kuri vadīja tematiskas nodarbības, dalījās savā uzņēmējdarbības pieredzē, mentorēja Latvijas jauniešus un uzņēma vizītēs savos biznesa centros un reiz pat arī savās mājās. Starp mentoriem bija vairāki ļoti pazīstami un pieredzējuši Anglijas uzņēmēji – Jack Lang (viens no Raspberry Pi dibinātājiem, pasniedzējs Kembridžas Universitātē, grāmatas "The High-tech Entrepreneur's Handbook: How to Start and Run a High-tech Company" autors), Walter Herriot (intervija YouTube), David Gill (St. John’s Innovation Centre direktors), Polijas un Somijas biznesa pārstāvji Kembridžā, attiecīgi Karolina Zapadka un Jans Storgards, virkne ekspertu un uzņēmēju dažādās jomās – Lynn Martin, Jeremy Sosabowski (jaunuzņēmuma AlgoDynamics dibinātājs), Mark Layzell, Bill Munday (Blendology dibinātājs). Kopumā programmas darbā ar Latvijas jaunajiem uzņēmējiem iesaistījās vairāk kā 20 Kembridžas eksperti, uzņēmēji un mentori.
Krisa Lamaisona nodarbībā par tirgus izpēti
Milzīgu atbalstu programmas norisei sniedza Marcia Baldry, pārstāvot Anglia Ruskin University, kas nodrošināja gan telpas programmas norisei, gan iesaistīja vairākus no saviem ekspertiem. Nometnes dalībniekiem vizīšu dienā bija iespēja apmeklēt un iepazīties ar St. John Innovation Centre, produktu prototipēšanas pasaules līmeņa uzņēmumu Cambridge Design Parnership un biznesa inkubatoru Barclays Eagle Labs. Neaizmirstamus iespaidus atstāja vizīte Kembridžas Universitātei piederošajā Madingley Hall pilī.
Apmeklējot Cambridge Design Partnership
Nozīmīga bija
informācija par jaunu inovatīvu projektu finansēšanas iespējām, tā saucamo
alternatīvo jeb pūļa finansēšanu. Šis finansēšanas veids pēdējos gados pasaulē
ļoti strauji attīstās. Viens no vadošajiem pētniekiem par šo jautājumu ir latvietis
Dr. Elvijs Sarkans, kurš ilgus gadus strādā Kembridžā, uzņēmumā TAB. Nometnes
dalībniekiem Elvijs Sarkans pastāstīja par biznesa alternatīvās finansēšanas
attīstību pasaulē un uzņēmuma TAB piedāvātajām pūļa finansējuma analīzes iespējām,
kas pieejamas ikvienam.
Deivids Gils stāsta par St. John's Innovation Centre
Jāatzīmē, ka Kembridžas moduļa darbā iesaistījās arī Latvijas vēstniecības Lielbritānijā pārstāve Katarina Plātere un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Lielbritānijā Guntis Rubīns. Viņi pauda Latvijas valsts ieinteresētību Latvijas augstskolu un jaunuzņēmumu tālākās sadarbības attīstībai ar Kembridžas pilsētas biznesa un akadēmiskajām institūcijām, jaunu biznesa iespēju attīstībai ar Lielbritāniju.
Ciemojoties pie Raspberry Pi dibinātāja Džeka Langa
Vienlaikus ar “Jaunuzņēmumu nometni Rīga-Kembridža” Alana Barela vadībā Kembridžā
norisinājās arī līdzīga nometne Ķīnas studentiem no Šanhajas Mākslas akadēmijas.
Lai veicinātu ideju apmaiņu un starpkultūru pieredzi, tika noorganizētas vairākas
tikšanās Latvijas un Ķīnas jaunajiem uzņēmējiem. Nometnes noslēguma svinīgais
vakariņu pasākums vēsturiskajā Kembridžas Universitātes Madingley Hall pilī
abām grupām bija kopīgs, kura laikā LU BVEF lektore Kristīne Bērziņa deklamēja
latviešu dzeju, bet Ķīnas pārstāve izdziedāja tradicionālu dziesmu no ķīniešu
operas repertuāra, savukārt Andris Deniņš visu Latvijas grupu ievadīja “Pūt
vējiņi” dziesmas izpildīšanā. Profesors Alans Barels uz šo svinīgo pasākumu
bija uzaicinājis arī Kembridžas pilsētas mēru George Pippas kungu, ar kuru
kopīgi pasniedza diplomus visiem dalībniekiem. Mēra kungs apliecināja savu
atbalstu starpvalstu augstskolu sadarbības attīstībai ar Kembridžu.
Andris Deniņš, Kembridžas mērs George Pippas un Alans Barels svinīgajā vakariņu pasākumā
Nometni organizē biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar profesoru Alanu Barelu, Latvijas augstskolām, Anglia Ruskin University un citiem partneriem. Biedrības mērķi ir sekmēt uzņēmējdarbību un inovācijas Latvijā, kā arī iedrošināt izgudrojumu valorizāciju. Ar projektu “Jaunuzņēmumu nometne Rīga-Kembridža” biedrība aicina jaunos Latvijas talantus būt aktīviem uzņēmējdarbībā, un palīdz ikvienam ieraudzīt un noticēt savām iespējām uzņēmējdarbībā, gan sociālajā, gan komercdarbības plāksnē.
Fināla piču pasākuma pirmās vietas ieguvēju komanda saņem diplomu no Alana Barela
Jebkurš interesents par jaunuzņēmumu veidošanu, finansēšanas iespējām un attīstību var griezties Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē pie profesora Andra Deniņa. E-pasts: [email protected].
Ambiciozi topošie uzņēmēji dosies pieredzes apmaiņā uz Kembridžu
12. novembrī Rīgas Ekonomikas augstskolā norisinājās Iesācējuzņēmumu nometnes Rīga-Kembridža biznesa ideju konkurss “Lāča miga”, kurā vairākas topošo uzņēmēju komandas sacentās par iespēju nākamā gada sākumā piedalīties nometnes otrajā daļā Kembridžā, Lielbritānijā. Šajā pilsētā 20 studentiem un viņu mentoriem būs iespēja nedēļas garumā iegūt jaunas zināšanas, kura sniegs lektori, uzņēmēji un pasaules inovāciju līderi.
Rīgas programmā studenti attīstīja savas biznesa idejas desmit praktiskās nodarbībās par uzņēmējdarbības pamatiem. Idejas, ko studenti prezentēja, piedāvāja inovatīvus risinājumus dažādām nopietnām sabiedrības problēmām: kā ātri atrast brīvu autostāvvietas vietu pilsētas centrā, kā darba devēji varētu vēl efektīvāk atrast labākos darba ņēmējus un ar viņiem sadarboties, kā pasākumam piesaistīt lielu līdzjutēju auditoriju, kā bērniem un jauniešiem uzlabot fizisko veselību un garīgo izaugsmi, pielietojot pasaules labākās metodes, kuras Latvijā līdz šim nav izmantotas.
Projekta Latvijas posmā uzvarēja studenti Aleksandrs Hrisanfovs un Mariks Kosarenko ar ideju “LOCUS” – iespēju atrast izdevīgāko autostāvvietu pilsētas centrā. Viņiem no nometnes rīkotāju puses tiks nodrošināts finansiāls atbalsts Kembridžas apmeklējumam, savukārt pārējie ieinteresētie dalībnieki turp dosies par saviem līdzekļiem.
Projektu prezentācijas laikā aktuālākie jautājumi no vērtētāju puses bija ideju autoriem piešķiramais budžets, investoru ieguvums no projekta, klientu segmenta pamatojums un “plāns B”, ja pirmais biznesa modelis nedarbosies. Šie ir būtiski jautājumi, kuri jāņem vērā ikkatram topošajam un esošajam uzņēmējam – tos uzdos jebkurš investors.
Biznesa idejas vērtēja pieredzējusi žūrija, kuras priekšsēdētājs Egons Liepiņš, AS “BDO Latvia” izpilddirektors, dalībniekus raksturo šādi: “Ideju autori to attīstīšanā un noformēšanā ļoti īsā laikā ir veikuši pamatīgu darbu. Centība, entuziasms, ticība panākumiem, neatlaidība - tā īsi un precīzi var raksturot šo nometni. Labs paraugs, kā ātri un kvalitatīvi veicināt idejas attīstību tās pašā sākuma posmā. Nometnē attīstītās idejas piedāvā risinājumus harmoniska dzīves veida ieviešanai, cilvēku ikdienas uzlabošanai. To dara jaunieši, mūsu nākamie uzņēmēji, ar skatu uz nākotni, ar izpratni par to, kas vajadzīgs sabiedrībai.”
Žūrijā bija arī Juris Vaskāns, AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” valdes loceklis, kurš pastāvēja par to, ka biznesa idejām Latvijā jābūt tendētām uz strauju attīstību kā nacionālā, tā arī starptautiskā mērogā. Vēl žūrijas locekļu vidū bija Anna Andina, “Baltikums Bank” AS sabiedrisko attiecību speciāliste, Ivo Jēkabsons, “Charity Bank” vadītājs, Andris Deniņš, Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla pārstāvis, kā arī nometnes organizatori – Madara Māra Irbe, Elmārs Baltiņš un Kārlis Purmalis.
Nometnes dalībnieki līdz braucienam uz Kembridžu turpinās pilnveidot savas idejas ar dažādu nozaru mentoru palīdzību. Tas būs iespējams, pateicoties projekta atbalstītājiem –“Baltikums Bank” AS un “Attīstības finanšu institūcija Altum” AS. Nometni rīko biedrība CONNECT Latvia. Projekts tiek īstenots katru gadu - nākamgad rudenī norisināsies nometnes trešā sezona, uz kuru aicināti pieteikties visi interesenti.
Komanda ar ambiciozo ideju kā atvieglot parkošanos pilsētā - "LOCUS".
Biznesa ideja, kas padara komunikāciju starp frīlanceriem un darba devējiem efektīvāku - "iJobs".
Biznesa idejas "MM Health" - bērnu un jauniešu mugurkaula veselībai, un "Strong Support" - rekrutējami fani sportistu atbalstam.